Thursday, January 26th 2023
Gru
2012
14

Android atakowany przez Konia Trojańskiego!

Eksperci od spraw zagrożeń z firmy antywirusowej ESET informują, że użytkownicy urządzeń wyposażonych w system operacyjny Android muszą uważać na wirusa Boxer.AA, który samoistnie wysyła SMSy na numery o podwyższonej opłacie. Większość osób o obecności konia trojańskiego na swoim urządzeniu dowiaduje się dopiero po otrzymaniu zawyżonego rachunku do zapłaty, dzieje się tak ponieważ wirus działa w ukryciu.

Jeden z pracowników ESET Karol Sadkowski wyjaśnia:
„Po zagnieżdżeniu się w pamięci telefonu Trojan Boxer.AA identyfikuje kody MCC (Mobile Country Code) oraz MNC (Mobile Network Code), dzięki którym wie, w jakim kraju i z jakiej sieci korzysta jego ofiara. Następnie Boxer.AA koreluje wspomniane kody z numerem telefonicznym, na który przesyła wiadomość SMS premium. Trojan zaciera wszelkie ślady swojej aktywności, ukrywając przed użytkownikiem m.in. wiadomości potwierdzające aktywację usługi dla danego numeru premium. Boxer.AA próbuje również wykorzystać połączenie z Internetem, aby dotrzeć do jednego z dwóch adresów WWW, dzięki którym trojan może zapisać swoją ofiarę do kolejnej usługi premium.”

Zagrożone Trojanem aplikacje można pobrać ze stron internetowych, na których użytkownicy nie zdający sobie sprawy z zagrożenia kuszeni są darmowym dostępem do wielu popularnych gier na smartfony z systemem Android (Sim City Deluxe Free, Need For Speed Shift Free, czy też Assasins Creed). Według analityków aplikacje zainfekowane wirusem były dostępne również na łamach serwisu Google Play, lecz zostały one szybko usunięte. W Polsce ten rodzaj konia trojańskiego rozsyła wiadomości premium na numer 92505, każdy taki SMS obciąża rachunek na kwotę 25 zł. Aby uchronić swoje urządzenie przed działaniem wirusa należy zaopatrzyć się w program antywirusowy. Aplikację tego typu można pobrać z portalu Google Play, są to między innymi: Avast, ESET i Kaspersky Mobile Security.

Zobacz jaki jest najlepszy antywirus na androida.Podobne Artykuły

No Comments on “Android atakowany przez Konia Trojańskiego!”

No one has commented on this entry yet.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.

 Derek Carrier Womens Jersey